Bóle reumatyczne – ochładzać czy nagrzewać?

bole stawow ochładzać czy ogrzewać

W Polsce na reumatyzm choruje około pół miliona osób. Ponad 70% chorych to kobiety. Niestety, nawet dzisiejsza medycyna rozkłada ręce. Lekarze nie są w stanie wyleczyć całkowicie bólów reumatycznych. Na szczęście da się je znacznie złagodzić. Zobacz zminimalizować bóle reumatyczne – ochładzać czy ogrzewać?

Bóle reumatyczne – przyczyny

Reumatyzm to w rzeczywistości określenie około 100 innych dolegliwości związanych z mięśniami i stawami. Między innymi są to zwyrodnienia stawów, zapalenia stawów, zesztywnienia stawów. Najczęstszą przyczyną bóli reumatycznych jest po prostu wiek. Najwięcej osób chorujących na zwyrodnienie stawów dotyczy osób starszych. Nie jest to jednak regułą, ponieważ coraz więcej osób młodych cierpi na bóle reumatyczne. Do bólu reumatycznego dochodzi, kiedy między chrząstkami w stawach zmniejsza się ilość płynu maziowego. W ten sposób chrząstki zaczynają się o siebie ocierać i działać destrukcyjnie. Ilość płynu między chrząstkami może zmniejszyć się za sprawą złej diety. Przyczyną bóli reumatycznych często też jest brak równowagi hormonalnej, która może być wynikiem złej jakości życia, np. palenie papierosów, złe odżywianie, za mała ilość snu.

Jak leczyć bóle reumatyczne?

Leczenie bóli reumatycznych może być niestety nie do końca skuteczne. Jednak jak dziś znamy wiele sposobów leczenia bóli reumatycznych. Wczesne wykrycie choroby może jednak powstrzymać jej rozwój. Lekarz powinien wybrać najlepszy i najskuteczniejszy dla Ciebie.

 • Najskuteczniejszym i najpopularniejszym sposobem na pozbycie się bóli reumatycznych jest przyjmowanie środków przeciwbólowych. Można je przyjmować doustnie, miejscowo, doodbytniczo lub nawet w formie zastrzyków aplikowanych bezpośrednio do stawów.
 • W leczeniu bólów reumatycznych ważne jest też stosowanie odpowiedniej diety i regularnego uprawiania wysiłku fizycznego. Warto jeść ryby morskie, bogate w wielonasycone kwasy tłuszczowe, omega 3, białko, wapń i potas, np. łosoś, sardynki, makrelę. Olej lniany, orzechy włoskie i migdały również powinny znaleźć się w diecie osoby chorej na reumatyzm.
 • Przy reumatyzmie konieczna jest rehabilitacja ruchowa. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom osoba chorująca ma szansę odzyskać całkowitą sprawność. Nie należy jednak ustalać sobie grafiku ćwiczeniowego samemu, ponieważ może on tylko pogorszyć stan. Dzięki rehabilitacji możemy zwiększyć ilość płynu wytwarzanego przez błonę maziową.
 • Można stosować też okłady, na zmianę zimne i ciepłe. Warto też robić kąpiele rozgrzewające. Woda powinna mieć około 35-37 stopni Celsjusza. Do wodnej kąpieli możesz dodać olejki eteryczne. Najlepiej sprawdzą się sosnowy oraz inne ziołowe łagodzące ból. Okład możesz natomiast zrobić z kapusty lub gorczycy. Wystarczy przyłożyć kilka liści kapusty do obolałego miejsca.

Bóle reumatyczne – objawy

Objawy bólów reumatycznych mogą być różne. Pierwsze symptomy dotyczą całego organizmu. Najczęstszymi z nich jest:

 • drętwienie stawów z rana
 • opuchlizna w miejscu bólu
 • ostry i nieprzyjemny ból
 • nagła utrata masy ciała
 • depresja, pogorszenie nastroju, uczucie rozbicia
 • gorączka lub stan podgorączkowy
 • podwyższone OB w krwi (świadczy o zapaleniu)

Przy reumatycznych bólach najważniejsze jest, żeby dbać o siebie i swoje zdrowie. Nie zapominaj o diecie i wysiłku fizycznym. To może zdecydowanie zmniejszyć ból, który odczuwasz.

7 thoughts on “Bóle reumatyczne – ochładzać czy nagrzewać?

Dodaj komentarz