Ile kawy można pić dziennie? Ryzyko przedawkowania

picie zbyt dużych ilości kawy dziennie grozi przedawkowaniem

Kawę pije chyba każdy. To jeden z najpopularniejszych napojów na pobudzenie. Co się jednak dzieje, kiedy wypijemy jej za dużo? Oraz jak dużo kawy można pić dziennie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Co się dzieje w organizmie po wypiciu kawy?

Po kawę sięgamy najczęściej wtedy, kiedy sytuacja wymaga od nas maksymalnego skupienia, np. prowadzenie auta. Sięgamy też po nią w codziennych sytuacjach w pracy, czy w szkole. Czy wiesz jednak, co się dzieje w Twoim organizmie po wypiciu kawy? Niedawno zostały przeprowadzone gruntowne badania, które szczegółowo opisują wpływ tego napoju na organizm człowieka. Kawa zaczyna działać już po około 10 minutach, kiedy to dostaje się do krwioobiegu, powodując wzrost tętna i ciśnienia. Po 20 minutach zaczynamy czuć pobudzenie i radość, poprzez podnoszący się poziom dopaminy. Po kolejnych 10-ciu minutach, nasze źrenice zaczynają się rozszerzać, poprawiając tym samym ostrość widzenia. Następnie w ciągu 40 minut organizm wytwarza serotoninę, dzięki któryrej poprawia się koordynacja i siła mięśni. Po około 4 godzin od wypicia kawy metabolizm jest szybszy, a po 6-ciu godzinach kawa działa moczopędnie, dzięki czemu w tym czasie wydalamy około 50% kofeiny z organizmu.

Jak dużo kawy można pić dziennie?

Wiele osób pijących na co dzień kawę zastanawia się ile kawy można pić dziennie. Na ten temat naukowcy przeprowadzili wiele badań. Najnowsze z nich dowodzą, że codzienne picie tego napoju można zaliczyć do nawyków zdrowego żywienia. Niestety wszystko w nadmiarze szkodzi. Jak powiedział Paracelsus: „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”. Dziennie spożycie kawy nie powinno przekraczać 4 filiżanek. Ten popularny pobudzacz ma głównie dobroczynny wpływ na nasz organizm, jednak tylko w rozsądnych ilościach. Przedawkowanie może wiązać się z pasmem nieprzyjemnych doznań.

Przedawkowanie kawy jest niebezpieczne

Kawa w za dużej ilości może mieć destrukcyjny wpływ na organizm człowieka. Oto kilka głównych skutków przedawkowania kawy:

Zły sen – kofeina działa na nasz organizm do nawet 7 godzin. Więc nawet popołudniowa mała czarna może przysporzyć sporych problemów ze snem.

Stres – kawa w rozsądnych ilościach działa kojąco i łagodzi stres. Jedak w za dużej dawce może go nawet nasilać.

Kości – kofeina wypłukuje wapn z organizmu. Pita w dużych ilościach obniża mineralizację kości.

Wpływ kawy na organizm

Kawę najczęściej pijemy wtedy, kiedy chcemy się pobudzić. Mamy świadomość, że jej wypicie ma duży wpływ na nasze samopoczucie i poprawę koncentracji. Mało osób jednak wie, że kawa ma też znaczny wpływ na nasz żołądek, jelita, oczy czy nawet serce. Oto krótkie przedstawienie wpływu kawy na poszczególne organy.

  1. Oczy – spożycie kawy, sprawia, że nasz organizm zaczyna produkować adrenalinę. Dzięki temu, nasze źrenicę się rozszerzają, co wpływa na lepszą widoczność.
  2. Zęby – polifenole znajdujące się w kawie zabijają bakterie, mają też właściwości rozpuszczające kamień nazębny.
  3. Jama ustna – kawa niestety powoduje nieprzyjemny zapach w ustach. Wszystko dlatego, że wysusza śluzówkę wewnątrz jamy ustnej. Przez to komórki błon śluzowych nie zostają wypłukane, a zaczynają się psuć i wytwarzać nieprzyjemny zapach. Kawosze powinni zadbać o to, aby zawsze mieć przy sobie miętową gumę do żucia.
  4. Krew – ostatnie badania naukowe dowodzą, że kawa może podnosić poziom cholesterolu.
  5. Serce – po wypiciu małej czarnej, serce zaczyna bić szybciej, nawet 100 uderzeń na minutę.
  6. Żołądek – procesy trawienne stają się szybsze i sprawniejsze. Jedzenie znajdujące się w jelitach szybciej się przesuwa. Niestety kawa ma odczynnik kwaśny, przez co może pojawić się zgaga, czy skurcze żołądka.

Nawet tak popularny napój jak kawa, pita w zbyt dużych ilościach może działać negatywnie na organizm człowieka.

5 thoughts on “Ile kawy można pić dziennie? Ryzyko przedawkowania

Dodaj komentarz