Jak pokonać mocny kaszel? Oto 5 sposobów

najskuteczniejsze sposoby na kaszel i katar

Zima to okres wzmożonych zachorowań na przeziębienie lub grypę. Kaszel jest jednym z objawów zachorowania na grypę. Często jest uporczywy i męczący. Jednak dzisiejsza wiedza, pozwala szybko go wyleczyć. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak pokonać mocny kaszel.

Skąd się bierze kaszel?

Kaszel jest najczęściej spotykanym objawem chorego układu oddechowego. Jest to odruch obronny, wywołany podrażnieniem błony śluzowej. Wirusy przeziębienia i grypy namnażają się, wskutek czego niszczą śluzówkę dróg oddechowych, powodując jej obrzęk i zaczerwienienie. Wirusy niszczą też komórki kubkowe błony śluzowej. Po czym odruchowo zaczynamy kaszleć.

Rodzaje kaszlu

Wyróżniamy dwa główne rodzaje kaszlu, który najczęściej pojawia się podczas chorób. Zobacz, jakie to rodzaje kaszlu:

Kaszel mokry

Inaczej nazywany jest kaszlem produktywnym. Charakteryzuje się obecnością wydzielimy, którą próbujemy odkrztusić kaszląc. Mokry kaszel sprzyja w leczeniu choroby, ponieważ wraz z nim wydobywa się wydzielina wraz z żywymi i martwymi drobnoustrojami które wywołały chorobę. Ten rodzaj kaszlu jest ciężki, głębszy niż suchy i bardziej bulgoczący w dźwięku.

Kaszel suchy

Wywołuje inne odczucia niż kaszel mokry. Charakterystyczne jest dla niego uczucie drażnienia w przełyku. Powoduje to częste i niespodziewane ataki mocnego kaszlu. Nie powoduje odkrztuszania wydzieliny zalegającej w płucach. Zdarza się szczególnie na początku infekcji przeziębienia.

Jak pokonać mocny kaszel?

Na pokonanie kaszlu jest kilka sposobów, jednak najpierw dobrze jest wiedzieć jaki rodzaj kaszlu masz. Wtedy można dopasować właściwy rodzaj leczenia do danego kaszlu.

Syrop na kaszel

Syropy na kaszel łagodzą podrażnienia i ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny. Najlepszym syropem, który możesz zrobić w domu, jest syrop z cebuli. Oto przepis na syrop z cebuli.

Do przygotowania soku z cebuli na kaszel potrzebna będzie cebula i cukier. Pokrojoną cebulę wrzucamy do słoika wraz z cukrem w proporcji 1:1. Zawartość mieszamy, zakręcamy i odstawiamy w ciepłe miejsce. Za kilka godzin, kiedy cebula puści sok, będziesz mieć gotowy sok z cebuli.

Inhalacja na kaszel

Jest to coraz popularniejsza metoda leczenia dolegliwości kaszlu. Możemy wykorzystać do niej preparaty farmakologiczne, jak i różne zioła. Inhalacje nadają się tylko i wyłącznie na kaszel suchy.

Rozgrzewająca maść

W czasie długiego i intensywnego kaszlu dobrze jest natrzeć klatkę piersiową maścią rozgrzewającą. Dobrze będzie, jeżeli maść będzie na bazie naturalnych składników, które dodatkowo sprawią, że pozbędziesz się kaszlu.

Kaszel jest najczęstszym objawem choroby. Na szczęście nie musisz już się z nim męczyć. Wystarczy, że skorzystasz z wyżej wymienionych sposobów, a pozbędziesz się go raz na zawsze.

Dodaj komentarz