Najlepsze sposoby na wzdęcia

sposoby na wzdęcia

Wzdęcia dokuczają nam coraz częściej. Główną przyczyną są gazy gromadzące się w układzie pokarmowym. Z jedzeniem lub piciem połykamy nieznaczne ilości powietrza, jednak kiedy spożywamy posiłki zbyt szybko, powietrza dostaje się zbyt dużo do naszych jelit. Takie samo działanie ma również życie gumy.

Skąd biorą się wzdęcia?

Ze wzdęciami zmaga się większość z nas. Aby móc sobie z nimi poradzić, warto najpierw wiedzieć dlaczego w ogóle one pojawiają się w naszych jelitach. Najczęstsze przyczyny wzdęć to nieodpowiednia dieta. Co dokładnie kryje się pod stwierdzeniem nieodpowiednia dieta? Mianowicie składa się na to:

 • Spożywanie zbyt dużej ilości pieczywa jasnego,
 • jedzenie tłustych i ciężkostrawnych posiłków,
 • zbyt duża ilość warzyw i owoców w diecie (za dużo błonnika),
 • jedzenie przetworzonych posiłków,
 • picie napojów gazowanych i rzucie gumy.

Poza tym zbyt szybkie spożywanie jedzenie i nieregularność posiłków również może wywoływać wzdęcia. Stres związany z pracą lub życiem osobistym też jest niekiedy przyczyną wzdęć. Ponadto czynniki niezależne od nas np. nietolerancje pokarmowe są częstą przyczyną nieprzyjemnych problemów z brzuchem. Niekiedy wzdęcia brzucha towarzyszą różnym dolegliwościom tj. niestrawność, biegunki, zaparcia, zatrucia pokarmowe.

Jak uniknąć wzdęć?

Na szczęście stosując się do tych kilku wskazówek, możemy w łatwy sposób uniknąć wzdęć. Wystarczy zastosować się do poniższych rad. Oto najlepsze sposoby na wzdęcia.

Unikaj gazowanych napojów

Prawie każdy woli napoje gazowanych niż niegazowane, bo smakują po prostu lepiej. Gaz zawarty w napoju sprawia wrażenie, że dany napój lepiej gasi pragnienie, a poza tym przyjemnie musuje w jamie ustnej. Niestety takie napoje powodują wzdęcia. Zawarte w w bąbelkach powietrze dostaje się szybko do żołądka i powoduje nieprzyjemne dolegliwości. Dlatego lepiej wybierać napoje niegazowane. Najlepiej oczywiście, aby była to zwykła woda.

Jedz powoli

Jedząc zbyt szybko, możesz połykać znaczne ilości powietrza, które potem zalega w jelitach powodując wzdęcia. Nie jedz zbyt szybko, staraj się przeznaczyć na posiłek chociaż 20 minut.

Naturalne zioła

Mało osób wie, że niekiedy, aby pozbyć się wzdęć, wystarczą naturalne i domowe sposoby. Jednym z nich jest dodawanie do potraw ziół, które niwelują uczucie wzdętego brzucha. Oto najpopularniejsze z nich:

 • kminek
 • bazylia
 • oregano
 • majeranek
 • lawenda
 • mięta pieprzowa

Czego unikać przy wzdęciach?

Niestety, ale istnieją też całkowicie naturalne produkty, które powodują wzdęcia. Przy wzmożonych problemach z wzdętym brzuchem, tych produktów unikaj: fasola, kapusta, groch, brokuły, brukselka, kalafior, por, cebula, suszone śliwki. Jednak nie tylko naturalnych produktów należy unikać przy wzdęciach. Do szczególnie zakazanych posiłków należą przede wszystkim te, które zawierają cukry. To właśnie one są podatne na fermentację i trudno się wchłaniają. Poza tym zbyt duża ilość tłuszczy, również negatywnie wpływa na pracę jelit. Zalecane jest gotowanie na parze i duszenie, czy pieczenie.

Wzdęcia są przykrą dolegliwością i dotykają aż 30% populacji. Jednak jeżeli wynikają one z nieodpowiedniego trybu życia, możesz w łatwy sposób ich uniknąć. Staraj się żyć zdrowo, a problemy ze wzdęciami staną się przeszłością.

Dodaj komentarz