Co powinno znajdować się w domowej apteczce?

domowa apteczka

Choć najczęściej przydaje się do drobnych skaleczeń czy stłuczeń, domowa apteczka nieraz ratowała komuś życie. To dlatego jest tak ważna i powinna być elementem w każdym domu. Zobacz, dlaczego jest tak ważna i co powinno się w niej znajdować.

Domowa apteczka – co powinno się w niej znajdować

Apteczna przydaje się przy większych i mniejszych obrażeniach. Powinna przede wszystkim znajdować się w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie powinna również znajdować się w łazience lub kuchni, z powodu panujących tam zmiennych temperatur. Każda domowa apteczka powinna zawierać podstawowe i niezbędne elementy. Poniżej zostały przedstawione najistotniejsze z nich.

Jakie leki w apteczce domowej?

1. Leki o działaniu przeciwgorączkowym – przykładem jest tu paracetamol, ibuprofen. Najlepiej w tabletkach i w syropie. Takie leki zawsze przydają się w sezonie zimowym, ale nie tylko.

2. Leki przeciwbiegunkowe – może to być na przykład węgiel aktywny w tabletkach. To najpopularniejszy środek przeciwbiegunkowy. Można go kupić praktycznie w każdym sklepie.

3. Leki przeciwalergiczne – w aptece jest mnóstwo dostępnych leków tego typu dostępnych na receptę. Przydadzą się szczególnie wiosną i latem, kiedy wszelkiego typu alergie nasilają się.

4. Leki na dolegliwości żołądkowe – chodzi tu przede wszystkim o zgagę, wzdęcia, niestrawność i stany skurczowe.

5. Leki przeciwbólowe – przydadzą się najczęściej. Zazwyczaj stosujemy je przy bólach głowy, stawów lub innych części ciała.

6. Leki przeciw przeziębieniu – szczególnie ważne w okresach jesieni i grypy, wtedy ryzyko zachorowania na grypę lub przeziębienie jest wzmożone.

Jakie materiały opatrunkowe w domowej apteczce?

Materiały opatrunkowe przydają się najczęściej wtedy, kiedy się tego nie spodziewamy. Dlatego warto mieć je zawsze. Czasami możemy się skaleczyć lub oparzyć. Chociażby przy gotowaniu obiadu. Zobacz, co powinno znaleźć się w domowej apteczce.

1. Opatrunki – przydadzą się różnego rodzaju. Mowa tu głównie o gazach, plastrach, bandażach.

2. Chusty trójkątne – mogą służyć do umocowania jałowego opatrunku. Ponadto dobrze sprawdzą się do unieruchomienia kończyn. Wykorzystuje się je rutynowo w ramach udzielania pierwszej pomocy.

3. Opaski elastyczne – przydają się do unieruchamiania kończyn lub innych części ciała. Dobrze też sprawdzają się przy zabezpieczaniu opatrunków.

4. Nożyczki – bardzo ważny element w apteczce, a równie często zapominany. Nożyczki nadarzą się do przecinania opatrunków, bandaży itp.

Inne elementy pateczki

Oprócz leków i materiałów opatrunkowych, w apteczce powinny znaleźć się również inne niezbędne elementy:

1. Termometr – niezbędny do sprawdzenia temperatury, szczególnie przydatny w okresach wzmożonych zachorowań na przeziębienie lub grypę.

2. Maść łagodząca stłuczenia – szczególnie przydaje się, kiedy w domu mieszkają dzieci, ale nie tylko. Użyta bezpośrednio po stłuczeniu może naprawdę zdziałać cuda. Może skutecznie zmniejszyć obrzęk.

3. Ziołowe środki uspokajające – przydają się w sytuacjach stresowych. Może to być na przykład melisa kupiona w zwykłym sklepie spożywczych.

Apteczka domowa jest niezwykle ważnym elementem w każdym domu. Przydaje się najczęściej wtedy, kiedy się tego nie spodziewamy. To dlatego ważne jest, aby mieć ją zawsze uzupełnioną. Ważne jest, aby był do niej wygodny dostęp i aby była odpowiednio i zrozumiale opisana.

Dodaj komentarz