Jak dbać o łamliwe włosy? To musisz wiedzieć!

sposoby na łamliwe włosy

Łamliwości i kruchość włosów to coraz częstszy problem, który pojawia się nie tylko u kobiet, ale i u mężczyzn. Główną przyczyną występowania tej dolegliwości są czynniki zewnętrzne, które mają bezpośredni wpływ na jakość włosa, np. używanie suszarek, prostownic. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak dbać o łamliwe włosy.

Łamliwe włosy – przyczyny

Na jakość naszych włosów wpływają przyczyny wewnętrzne jak i zewnętrzne. Do przyczyn wewnętrznych zalicza się warunki, jakie panują w naszym organizmie. Są to między innymi:

  • Choroby – najczęściej są to choroby skóry, które powodują łamliwość włosów. Jednak na jakość włosów mają wpływ tez inne choroby jak na przykład niedoczynność tarczycy.
  • Niedobór składników odżywczych –  na włosy największy wpływ mają: kwas foliowy, witaminy z grupy B. Dlatego ważna jest zbilansowana dieta i ewentualnie dodatkowa suplementacja.
  • Wahania hormonów – hormony mają duży udział w tym, jak wyglądają nasze włosy. Kobiety  w okresie okołoporodowym często mają problemy z wypadaniem włosów.
  • Nieodpowiednie nawodnienie organizmu – zbyt małe nawodnienie, lub nawet w skrajnych przypadkach odwodnienie może powodować suchość włosów, a tym samym ich łamliwość.

Istnieją również przyczyny zewnętrzne słabych i łamliwych włosów. Składa się na nie:

  • Farbowanie włosów – to upiększający zabieg, który wykonuje się najczęściej  w salonach fryzjerskich. Niestety takie zabiegi powodują mocne podrażnienie skóry głowy, co powoduje do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej, a  w efekcie włosy stają się łamliwe.
  • Nieodpowiednie kosmetyki – kosmetyki do pielęgnacji włosów są bardzo ważne, ponieważ znacznie wpływają na kondycję włosa. Niektóre preparaty wysuszają i niszczą włosy.
  • Temperatura – nagła zmiana temperatury, na przykład suszenie, czy prostowanie włosów, może również w dużej mierze osłabić kondycję włosów.

Jak rozpoznać łamliwe włosy?

Praca z takimi włosami jest dość trudna i  ciężka w modelowaniu i układaniu. Można zauważyć rozdwojone końcówki, a przy czesaniu widać upadające na ziemię końcówki ułamanych włosów. Ten rodzaj włosów jest szorstki w dotyku i matowy w wyglądzie. Często się puszą.

Jak pielęgnować włosy łamliwe?

O ten rodzaj włosów należy zadbać szczególnie. Regeneracja  włosów może potrwać nawet 3 miesiące, dlatego trzeba tu się wykazać systematycznością i cierpliwością. Przede wszystkim należy w tym czasie unikać takich zabiegów jak: farbowanie włosów, suszenie, prostowanie, czy lokowanie. Wszystkie z wymienionych bardzo osłabiają strukturę włosa. Do codziennej pielęgnacji warto stosować szampony i maski z biotyną i kreatyną. Po umyciu włosów trzeba koniecznie nałożyć olejek nawilżający i odbudowujący włosy. Niezbędne jest też częste podcinanie końcówek, dzięki któremu włosy nie będą się rozdwajać coraz bardziej.

Włosy łamliwe, to jedne z trudniejszych rodzajów do pielęgnacji, na jakie można się napotkać. Ich codzienna pielęgnacja wymaga cierpliwości i zaangażowania. Stosując się do powyższych rad  skrupulatnie, możesz zauważyć różnicę już po 3 miesiącach.

Dodaj komentarz