Przerwa od tabletek antykoncepcyjnych – konieczna czy nie?

witamina E

Czy podczas okresu opłaca się uprawiać seks? Skąd się bierze endometrioza? Czy należy wykonywać przerwę w przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych? Gdy wypadają dni płodne oraz ile czasu po którym okresie od odstawienia pigułek powraca okres? Wy pytacie, my odpowiadamy.

1. Czy należy robić przerwę od pigułek antykoncepcyjnych?

Zdania specjalistów są podzielone, ale dr Frank Cosh, słynny brytyjski lekarz gwiazd oraz królewskiej rodziny, doradza, by raz na jakiś czas robić sobie przerwy. „Blokowanie naturalnych systemów ludzkiego ustroju poprzez lata nie musi w ogóle ich zepsuć, ale nie to praktyka, do której zaleca się namawiać”.

„Ja zalecam własnym pacjentkom, by mniej więcej co 2 lata robiły sobie trzymiesięczną pauzę w stosowaniu pigułek, aby ciało zdążył powrócić do stanu zwyczajnego. Ta pauza jest też okazją do zbadania, czy cykl zdąży się unormować oraz czy wszystko jest w porządku” – doradza Ismail. W tym okresie wypróbuj prezerwatywy – one też są efektywne.

2. Ile dni w miesiącu jest płodnych?

Okienko dni płodnych otwiera się zaraz po owulacji, a więc uwolnieniu jajeczka z pęcherzyka Graff’a. W tym okresie Twoje organizm jest przygotowane poprzez hormony na zapłodnienie. Zwykle kobieta, której cykl ciągnie się 28 dni, jajeczkuje mniej więcej 14. dnia (licząc od pierwszego dnia okresu). A więc kobieta jest płodna przeważnie od 14. do 19. dnia cyklu.

Ale tu uwaga. Plemniki umieją przeżyć w ciele panie nawet 6 dni, więc należy „okienko płodności” przesunąć o 6 dni do przodu, ponieważ jeśli będziesz się kochała na przykład w 10. dzień procesu, a jego plemniki przetrwają 5 dni, w 15. dniu okresu mogą doczekać się jajeczka.

Na nieszczęście, cykl nie w każdym przypadku ma 28 dni, owulacja także może objawić się wcześniej, wobec tego właśnie – jeśli nie zamierzasz posiadać dzidziusia – zdaj się na inne sposoby antykoncepcji. No chyba że właśnie chcesz, to wówczas próbuj w szczególności intensywnie w czasie między 14. a 19. dniem

3. Czy orgazm redukuje ból brzucha w czasie menstruacji?

Mimo że niespecjalnie posiadasz chęć na przytulanki, może opłaca się się zmusić lub choć dostarczyć sobie orgazm samodzielnie. Jak przecież wynika z danych University of Maryland, orgazm niweluje ból menstruacyjny (sprawdź, które są inne benefity lecznicze z seksu).

W okresie orgazmu Twoja macica ulega serii skurczów, co przekornie (ponieważ ból dołu talii w okresie menstruacji też jest wywoływany jej skurczami) redukuje problemów. Niekoniecznie wiadomo, czy to rezultat sprawniejszego zużycia zasobów wazopresyny (to ona dokładnie przynosi skurcze), oraz rezultat rozkurczenia mięśni.

Dodaj komentarz