Jak oczyścić zakwaszony organizm? Wystarczy odpowiednia dieta

zakwaszenie organizmu

Przyczyny zanieczyszczonego organizmu mogą być różne. Najczęściej jest to jednak nieodpowiedni styl życia, a co za tym idzie – również zła dieta. Objawy zanieczyszczonego organizmu z pewnością uprzykrzają życie wielu osobom. Na szczęście w łatwy sposób możesz oczyścić organizm z toksyn za pomocą zdrowej diety. Zobacz jak oczyścić organizm.

Przyczyny zanieczyszczenia organizmu

Zanieczyszczenie organizmu to bardzo powszechny problem wśród ludzi. We współczesnym świecie mogą toksyny mogą znajdować się wszędzie. Są w powietrzu, w przetworzonym jak i w z pozoru „naturalnym”pożywieniu. Konserwanty, dodatki chemiczne, aromaty – to wszystko znajduje się we współczesnej żywności. Najwięcej jednak toksyn znajduje się w wysoko przetworzonych fast foodach. To one są główną przyczyną zakwaszenia organizmu. Nadmiar mięsa, zbóż i nabiału również może być jedną z przyczyn zakwaszonego organizmu.

Zakwaszony organizm – objawy

Podczas zakwaszenia organizmu dochodzi do dysfunkcji w równowadze zasadowo-kwasowej. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy mamy do czynienia z zakwaszeniem organizmu, ponieważ objawy są rozległe i mogą być spowodowane wieloma innymi czynnikami. Do głównych objawów zakwaszenia organizmu należą:

 • złe samopoczucie, stany depresyjne, spadek energii
 • nerwowość, drażliwość
 • zapalenie dziąseł, pękanie ust,
 • problemy z wypróżnieniem, biegunki
 • zapalenie dróg moczowych
 • sucha skóra
 • łamliwe i kruche paznokcie
 • skłonność do wypadania włosów
 • reumatyzm, artretyzm
 • bóle głowy
 • bóle mięśni i stawów

Jeżeli zauważyłeś występowanie niektórych objawów w swoim organizmie, ale nie jesteś pewny czy zakwaszenie organizmu dotyczy Ciebie , możesz sprawdzić to za pomocą oceny moczu. Wystarczy kilka razy w ciągu dnia sprawdzić pH moczu za pomogą papierka lakmusowego. Z wyników należy stworzyć wykres. Jeżeli linia wykresu będzie prosta – świadczy to o zakwaszeniu organizmu. Natomiast jeżeli Twój organizm nie jest zakwaszony, linia wykresu powinna być zygzakowata. W ciągu dnia pH organizmy zmienia się za sprawą spożywania różnych posiłków.

Jak oczyścić zakwaszony organizm?

Aby oczyścić zakwaszony organizm wystarczy zmienić dietę na odkwaszającą. Zakwaszenie powoduje przede wszystkim wszelkiego rodzaju żywność przetworzona: fast foody, mięso, nabiał, zboża i słodycze. Dlatego dieta odkwaszająca powinna obfitować w warzywa i owoce. Dla określenia czy dany posiłek jest kwasowy, czy zasadowy pomocny jest wskaźnik PRAL (Potential Renal Acid Load). Jest to zbiór produktów z oznaczeniem, które mówi o jego zdolności do obciążania nerek. W celu uniknięcia zakwaszenia organizmu należy komponować posiłki tak, aby PRAL wynosił -10-60mEq/dzień. Co mniej więcej znaczy, że każdy posiłek powinien składać się głównie z warzyw lub owoców. W diecie zasadowej mięso, nabiał i zboża powinny być jedyne dodatkiem do posiłków. Dieta jest najważniejsza, jednak nie powinniśmy zapominać o innych czynnikach, które mogą powodować zakwaszenie organizmu. Oprócz spożywania warzyw i owoców, zadbaj o spożywanie dużej ilości wody dziennie. Powinno być to około 2 litrów. Używanie ziół i przypraw, również powinno pomóc. Niestety, na czas diety odkwaszającej musisz całkowicie zrezygnować z fast foodów.

Niestety, zakwaszenie organizmu to przykra dolegliwość. Ciężko ją wykryć, ponieważ jej objawy są rozległe. Warto więc zadbać na co dzień o dobrą dietę. Spożywaj dużo warzyw i owoców codziennie. Nie zapominaj też o ruchu na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz