Jak wzmocnić paznokcie? Oto 5 naturalnych sposobów!

dieta na paznokcie

Można śmiało stwierdzić, że paznokcie są wizytówką każdego człowieka. Jednak to zazwyczaj kobiety marzą o tym, aby ich paznokcie były długie, smukłe i wytrzymałe. Niestety często są słabe i kruche paznokcie, a to powszechny problem występujący głównie wśród kobiet. Przyczyną może być po prostu genetyka lub nieodpowiednia dieta. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak skutecznie wzmocnić paznokcie.

Łamliwe paznokcie – przyczyny

Często niepozorny problem łamliwych paznokci może być oznaką niedoboru cennych witamin i minerałów w organizmie. Zdarza się też, że kruche i słabe paznokcie mogą mieć związek z jakąś poważną chorobą, dlatego długo utrzymujący się taki stan należy zgłosić do lekarza. Z chorób, które osłabiają paznokcie możemy wymienić: niedoczynność tarczycy, czy zakażenia grzybicze. Kobiety częściej skarżą się na kruche paznokcie, niż mężczyźni. Oprócz niedoborów i chorób, przyczyną łamliwości paznokci są urazy mechaniczne. Kontakt z silnymi preparatami chemicznymi też może wpłynąć skutecznie na ich łamliwość i kruchość. Takie środki mają właściwości wyżerające, co działa również na paznokcie. Słabej jakości lakiery do paznokci również mogą wpłynąć niekorzystnie na ich stan. Tanie lakiery mają złej jakości skład, przez co znacznie osłabiają paznokcie. Przyczyną łamliwych paznokci może być również dieta uboga w składniki odżywcze, oraz prowadzenie nieodpowiedniego trybu życia.

Jak wzmocnić paznokcie?

Na szczęście dobra wiadomość jest taka, że paznokcie można skutecznie wzmocnić. Poznaj kilka naturalnych sposobów na to, jak wzmocnić paznokcie.

Dieta

Dieta jest bardzo ważna, jeżeli chcemy mieć zdrowe i mocne paznokcie. Powinna być bogata przede wszystkim w białko, minerały i witaminy. Ich niedobór sprawia, że organizm wykorzystuje zapasy ze struktur mniej ważnych dla życia, takich jak paznokcie, czy włosy. Dieta powinna opierać się przede wszystkim na warzywach, rybach, owocach, mięsach i produktach pełnoziarnistych. To właśnie te produkty zawierają niezbędne dla paznokci składniki. Są to między innymi: krzem, żelazo, magnez, wapń, miedź, cynk.

Suplementacja

Jeżeli odpowiednia dieta jest ciężka do zrealizowania, możemy sięgnąć po specjalne suplementy, które zadbają o odpowiednią ilość witamin i minerałów w organizmie. Te suplementy z łatwością możemy znaleźć w aptekach. Farmaceuta na pewno pomoże Ci w wyborze odpowiedniego suplementu.

Ochrona przed preparatami chemicznymi

Bardzo często sprzątając i używając silnych środków chemicznych zapominamy o ochronie dłoni i paznokci. Jest to powszechny błąd wśród kobiet. Niestety, ale takie preparaty posiadają w sobie silne właściwości żrące, dlatego negatywnie wpływają na strukturę paznokcia.

Stosowanie odżywek do paznokci

Słabe paznokcie powinny mieć dodatkowe wzmocnienie, które zapewni im ochronę. Najlepszą barierą ochronną będzie zastosowanie odżywki do paznokci. Jeżeli malujesz je lakierem, nie zapomnij o bazie pod niego.

Odpowiednia pielęgnacja

Dłoni używamy praktycznie do wszystkiego. Dlatego paznokcie szybko mogą ulegać zniszczeniu i trzeba dbać o nie szczególnie. Wskazana jest codzienna pielęgnacja. Nie musi ona zajmować jednak dużo czasu. Wystarczy codziennie wetrzeć specjalny olejek wzmacniający, a raz w tygodniu należy zrobić manicure. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby paznokcie piłować szklanym lub papierowym pilnikiem. Nigdy metalowym, bo taki tylko podrażni strukturę paznokcia. Raz w tygodniu również nałóż odżywkę wzmacniającą.

Prawidłowo skomponowany i urozmaicony jadłospis powinien wystarczyć jeżeli chodzi o wzmocnienie paznokci. Nie zapominaj jednak o codziennej pielęgnacji i cotygodniowym manicurze. Jeżeli jednak powyższe sposoby się nie sprawdzą, udaj się do lekarza. Słabe i kruche paznokcie mogą być objawem choroby.

Dodaj komentarz